Un elev cumpara caiete la pretul de 2 lei si respectiv 4 lei bucata,cheltuind 200 lei.Stiind ca a cumparat 63 de caiete ,calculati cate , caiete a cumparat la 2 lei bucata si cate,caiete a cumparat la pretul de 4 lei.
Rezolvare cu ajutorul ecuatilor va rog!!
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
14
2 x X + 4 x Y = 200
X + Y = 63
X = 63 - Y
2 x ( 63 - Y ) + 4 x Y = 200
X = 63 - Y
126 - 2Y + 4Y = 200
X = 63 - Y
126 + 2Y = 200
X = 63 - Y
Y = ( 200 - 126 ) / 2
X = 63 - Y
Y = 37
X = 63 - 37
Y = 37
X = 26 ( caiete de 2 lei/buc )
Y = 37 ( caiete de 4 lei/buc )
Verificare :
26 x 2 + 37 x 4 = 52 + 148 = 200
26 + 37 = 63
X + Y = 63
X = 63 - Y
2 x ( 63 - Y ) + 4 x Y = 200
X = 63 - Y
126 - 2Y + 4Y = 200
X = 63 - Y
126 + 2Y = 200
X = 63 - Y
Y = ( 200 - 126 ) / 2
X = 63 - Y
Y = 37
X = 63 - 37
Y = 37
X = 26 ( caiete de 2 lei/buc )
Y = 37 ( caiete de 4 lei/buc )
Verificare :
26 x 2 + 37 x 4 = 52 + 148 = 200
26 + 37 = 63
Alte întrebări interesante
Engleza,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Studii sociale,
10 ani în urmă
Matematică,
10 ani în urmă
Matematică,
10 ani în urmă
Matematică,
10 ani în urmă
Limba română,
10 ani în urmă