Un elev cumpără de la librărie 2 gume şi 3 creioane, plătind 17 lei. După o săptămână, elevul cumpără două gume şi un creion şi plăteşte 11 lei. Să se determine costul unei gume şi a unui creion.
(Dau coroana celui mai bun răspuns)
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
15
2 gume ..............3 creioane .........17 lei
2 gume ..............1 creion .............11 lei
....................................................................
/ 2 creioane ...........6 lei
Costul unui creion: 6 lei:2=3 lei
Costul a 2 gume: 11-3=8 lei
Costul unei gume: 8 lei:2=4 lei
R. 4 lei/guma; 2 lei/creion
2 gume ..............1 creion .............11 lei
....................................................................
/ 2 creioane ...........6 lei
Costul unui creion: 6 lei:2=3 lei
Costul a 2 gume: 11-3=8 lei
Costul unei gume: 8 lei:2=4 lei
R. 4 lei/guma; 2 lei/creion
Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Istorie,
9 ani în urmă
Istorie,
9 ani în urmă