Fizică, întrebare adresată de Itachiuchiha, 10 ani în urmă

Un elev pleaca de Acasa spre Scoala la ora 11 si 35 min. Ajunge la 11 si 45 min . Cunoscând ca distanță de la casa pana la Sc este dr 1800m , cu ce viteza s-a deplasat elevul ?

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de danamocanu71
13
Δt=10min;
Δd=1800m;
⇒v=Δd/Δt
⇒v=1800m/10min=180m/min=10,8km/h;⇒viteza elevului;
Răspuns de legislatie
14

viteza = spatiul/ timp

spatial = 1800 m

timpul este 11h 45' - 11 h35'  = 10 min = 600 secunde

v = 1800/600 = 3 m/secunda  = 10,8 km/ora


Alte întrebări interesante