Matematică, întrebare adresată de QoDaTzU, 8 ani în urmă

Un fermier a scos la vânzare 350 de kg de mere și pere 1 kg de mere costă 3 RON iar unul de pere 7 RON Câte kilograme de mere și câte kilograme de pere a vândut Fermierul dacă a încasat 1250 RON. Problema trebuie rezolvata in două metode: Metoda falsei ipoteze si metoda aritmetica.
Va rog raspundeti in ziua de azi!​

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de AndreeaP
27

Notam mere=m si pere=p

Metoda aritmetica:

m+p=350 kg

1 km mere=3 ron

1 kg pere=7 ron

3m+7p=1250 ron

m+p=350

3m+7p=1250

Amplificam pe prima cu 3 si obtinem:

3m+3p=1050

3m+7p=1250

Din a doua scadem pe prima si obtinem:

4p=200

p=50 kg pere

m=300 kg mere

Metoda falsei ipoteze:

Daca cele 350 de kg se vand cu 7 ron/kg , atunci ar fi incasat 350×7=2450

Diferenta de pret este de:

2450-1250=1200 ron

Diferenta de pret/kg intre mere si pere este de 7-3=4 kg

Deci vom avea 1200:4=300 kg mere

pere=50 kg

Un alt exercitiu gasesti aici: https://brainly.ro/tema/5461723

#SPJ1


costachestefan240: de unde?
costachestefan240: de unde??
sgm1: eu știam cum se face dar că am scris că un kg de pere este 9 lei nu 7 lei
costachestefan240: ok!
lol8826: Ok
iontanasa79: mă ajută cnv
iontanasa79: asta no făcut bine la Metoda falsei ipoteze
iontanasa79: că eu acolo la metoda aia vreau
iontanasa79: la 2450 - 1250 nu ii 1200 ,,,, este 1150
sgm1: bă nu , e 1200
Alte întrebări interesante