Matematică, întrebare adresată de melo, 9 ani în urmă

Un fir de garoafă costă 4 lei. Pentru garoafele vândute într o zi s au încasat 540 de lei. A doua zi s au vândut de doua ori mai multe garoafe, păstrând acelaş preț.
Ce sună sa încasat pentru garoafele vândute pentru cele două zile?

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de MelnicIana
4
540*2=1080(lei)-2 zi
1080+540=1620(lei)-s-au incasat in cele 2 zile

Răspuns de Denisaisa2002
4
Pai faci 540: 4= 170 de garoafe la 4 lei
apoi faci 170x 4 x 2= 1080 de lei
si totalul : 1080+540=1620


Denisaisa2002: De fapt iti da 540X 2 = 1080 de lei
Alte întrebări interesante