Un gradinar vinde 192.5 kg rosiicu 3500 lei kilogramul si 105,2 kg arderi cu 3000 lei kilogramul ,Din suma obtinuta plateste 150000 lei transportul ,iar restul il imparte in doua parti egale ,una pentru consum si alta pentru plata lucrarilor .Afla ce suma i-a ramas hradinarului pentru consum ,scriind mai intai ,exercitiul ce corespunde datelor problemei
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
1
Cu cât a vândut roșiile?
192,5×3500+105,2×3000=673750 lei+315600 lei=989350 lei
Ce sumă îi rămâne după plata transportului?
989350 lei-150000 lei=839350 lei
Ce sumă i-a rămas pentru consum?
839350 lei:2=419675 lei
192,5×3500+105,2×3000=673750 lei+315600 lei=989350 lei
Ce sumă îi rămâne după plata transportului?
989350 lei-150000 lei=839350 lei
Ce sumă i-a rămas pentru consum?
839350 lei:2=419675 lei
sabauiasmina12owqckb:
Mersi mult
Alte întrebări interesante
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Chimie,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă