Un grup de copii, mergand la cofetarie comanda 4 inghetate si 5 pahare de suc pt care platesc 25 de lei. a) care este prețul fiecărui produs comandat daca o inghetata costa cat 5 pahare de suc? b) dar daca inhetata este cu 3 lei si 10 bani mai scumpa decât sucul ?
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
1
a) 4*5=20 lei 4 inghetate
25-20=5 lei 5 pahare de suc
b)20:4=5 lei 1 inghetata
5+3,10=8,10 1 inghetata cu 3,10 lei mai mult
8,10 lei inghetata si 5 lei sucu
25-20=5 lei 5 pahare de suc
b)20:4=5 lei 1 inghetata
5+3,10=8,10 1 inghetata cu 3,10 lei mai mult
8,10 lei inghetata si 5 lei sucu
elizooo1:
Pai dacă inghetata este cu 3 lei si 10 bani mai scumpa decât sucul ? cât costa fiecare?
Răspuns de
1
a)
C= 4 ing.si 5 pah.suc =25lei
1 ing.=5pah.suc
|__|__|__|__|__| pah.suc.
|__|__|__|__| ing. avem 5 parti egale
25:5= 5 ( 5 parti egale= 5 lei fiecare)
aflam cat costa inghetata:
5x4=20 lei ( 5 ing.x 4 parti eg.=20lei_adica 4 ing.)
aflam cat costa o ing.
20:4=5lei/ 1ing.
daca 1 ing. costa 5 lei,un suc costa:
5:5=1 ( un suc costa 1 leu)
5lei /1ing.= 5lei / 5 pahare de suc
4x5=20 lei
1x5=5lei
20+5=25 lei / 4 ing.si 5 suc.
b)
3,5x4=14 pretul ing.
25-14=11 pretul a 5 p.suc
11:5=2,2 / 1 suc.
1 ing=3,5 (14lei 4ing)
1p.suc=2,2(11lei 5 p.suc)
14+11=25.
C= 4 ing.si 5 pah.suc =25lei
1 ing.=5pah.suc
|__|__|__|__|__| pah.suc.
|__|__|__|__| ing. avem 5 parti egale
25:5= 5 ( 5 parti egale= 5 lei fiecare)
aflam cat costa inghetata:
5x4=20 lei ( 5 ing.x 4 parti eg.=20lei_adica 4 ing.)
aflam cat costa o ing.
20:4=5lei/ 1ing.
daca 1 ing. costa 5 lei,un suc costa:
5:5=1 ( un suc costa 1 leu)
5lei /1ing.= 5lei / 5 pahare de suc
4x5=20 lei
1x5=5lei
20+5=25 lei / 4 ing.si 5 suc.
b)
3,5x4=14 pretul ing.
25-14=11 pretul a 5 p.suc
11:5=2,2 / 1 suc.
1 ing=3,5 (14lei 4ing)
1p.suc=2,2(11lei 5 p.suc)
14+11=25.
Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Engleza,
8 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă