Matematică, întrebare adresată de paulareina21, 10 ani în urmă

Un kg de banane este 3 lei si eu am cumparat 3 kg de banane cati lei am dat.

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de iondeli
2
Rezolvarea e asa:
1)3(lei)x3(kg)=9(lei)
Raspuns:Ai platit 9 lei
Sper ca te-am ajutat:D


AndreiEdi: Ma rog... 3x3=9 sau 3+3+3=9. Cum vrei!
iondeli: Dar am scris rezolvare oricum..
AndreiEdi: Eu doar am vrut sa fiu de ajutor...
paulareina21: Mersi!
iondeli: Nu e nimic
Răspuns de 0000000
0
[tex]1~kg....................3~lei \\ 3~kg....................x~lei \\ Le~inmultim~pe~diagonala: \\ x=3*3 \\ x=9~lei(platiti~pe~3~kg~de~banane)[/tex]

iondeli: Hei! Vorbiti mai civilizat...
Alte întrebări interesante