Matematică, întrebare adresată de AndreeaBodarca9, 9 ani în urmă

un kg de branza costa 16 lei. victor cumpara un 1 kg si sfert.de branza. ce rest primeste de la 50 de lei

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de maleavalentina1
0
16/4=4
16+4=20
50-30=20
Răspuns de gargaritza15
1
1 kg branza...16 lei
1/4 din 1 kg=1/4 km
1 + 1/4kg
pe 1 il amplificam cu 4
4/4+1/4 kg=5/4 kg
1 kg branza...16 lei 
5/4 kg branza... x lei
1/1 : 5/4=16/x
1/1 ori 4/5=16/x 
4/5=16/x
16 ori 5= 4x(impartim la 4 )
4 ori 5= x
x= 20
sper ca ai inteles ceva


Alte întrebări interesante