Matematică, întrebare adresată de NycolaAntonya, 9 ani în urmă

Un kg de mere costa 2,40 le.Cat costa 0,5 kg de mere?Dar 3,5 kg?Dar un intreg 3/4?

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de Utilizator anonim
1
0,5kg=2,40:2=1,20(lei); 3,5kg=7•1,20=8,40(lei); 1intreg 3\4= 2,40+2,40:4×3=2,40+1,80(lei)

NycolaAntonya: Multumesc
Utilizator anonim: Cu plăcere; mersi se eu pentru coroniță!!
Răspuns de anamia2007
0
1kg..........2,4lei
0,5kg......x
x=(2,4*0,5)/1=1,2lei
1kg..........2,4lei
3,5kg......y
y=(3,5*2,4)/2=8,4lei
1kg..........2,4lei
7/4kg.......z
z=(2,4*7/4)/1=4,2 lei
Alte întrebări interesante