un kg de mere costă 3 lei Cât costă 5 kg de acela de mere de același fel
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
2
1 kg m....3 lei
5 kg m.....x
x=3×5/1=15
Răspuns de
1
Răspuns:
15 lei
Explicație pas cu pas:
Bună!
1 kg mere......... 3 lei
5 kg mere........ x
- mărimi direct proporţionale
Baftă! (•ㅅ•)
Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Istorie,
8 ani în urmă
Fizică,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă