Matematică, întrebare adresată de dianamusetescu962, 8 ani în urmă

un kg de mere costă 3 lei Cât costă 5 kg de acela de mere de același fel​

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de anonimaaaaa13
2

1 kg m....3 lei

5 kg m.....x

x=3×5/1=15

Răspuns de MrBunny
1

Răspuns:

15 lei

Explicație pas cu pas:

Bună!

1 kg mere......... 3 lei

5 kg mere........ x

  • mărimi direct proporţionale

x = \dfrac{5\cdot3}{1} = 15

Baftă! (•ㅅ•)

Alte întrebări interesante