Un kg de mere este mai ieftin de 3 ori decat un kg de lamai.3 kg de mere si 8 kg de lamai sunt 54 lei.Sa se afle pretul unui kg din fiecare fel.
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
14
Notam
m=un kg de mere
l=un kg de lămâi
l=3m
3m+8l=54
Înlocuind, obținem:
l+8l=54
9l=54
==>l=6 lei(un kg de lămâi costa 6 lei)
m=6:3=2 (un kg de mere costa 2 lei)
m=un kg de mere
l=un kg de lămâi
l=3m
3m+8l=54
Înlocuind, obținem:
l+8l=54
9l=54
==>l=6 lei(un kg de lămâi costa 6 lei)
m=6:3=2 (un kg de mere costa 2 lei)
Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă