Un kg de mere si 3 kg de pere costa impreuna 11 lei , iar diferenta dintre 2 kg de pere si 1 kg de mere este de 4 lei.
a) Cat costa un kg de mere?
b) Cat costa un kg de pere?
c) Cate kg de mere si cate kg de pere se pot cumpara cu 21 de lei astfel incat cantitatea de mere sa fie dubla fata de cantitatea de pere?
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
4
3p + 1m = 11
2p - 1m = 4
le adunam
5p = 15
p = 15 : 5
b) p = 3 lei
m = 2 * 3 - 4
a) m = 2 lei
c) m + p = 21
m = 2p
2p + p = 21
p = 21 : 3 = 7 kg pere
m = 21 - 7 = 14 kg mere
2p - 1m = 4
le adunam
5p = 15
p = 15 : 5
b) p = 3 lei
m = 2 * 3 - 4
a) m = 2 lei
c) m + p = 21
m = 2p
2p + p = 21
p = 21 : 3 = 7 kg pere
m = 21 - 7 = 14 kg mere
iacobmarina51:
multumesc
Alte întrebări interesante
Engleza,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Geografie,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă