un kg de miere costă 25 RON 1 kg de pere 3 RON 1 kg de roșii 7 RON Calculați Ce rest îți dă dacă tu dai 150 RON și cumperi 3 kg miere 2 kg pere 4 kg roșii
⚠️VA ROG URGENT⚠️
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
1
Răspuns:
41 RON
Explicație pas cu pas:
25×3=75(lei 3kg miere)
3×2=6(lei 2 kg pere)
7×4=28(lei 4 kg rosii)
28+75+6=109(lei costa)
150-109=41(lei rest)
colanyosleo:
Multumesc!❤
Răspuns de
1
3x25=75(bani pt miere)
2x3=6(bani pt pere)
4x7=28 (bani pt roși)
75+6+28=109(prețul produselor)
150-109=41(restul)
RASPUNS : 41
Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Engleza,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Engleza,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă