un kg de portocale coste 3 lei paul a cumparat trei portocale care cantaresc fiecare cate 0,235 kg cat va plati pentru acestea
metin2apolo2:
scz ca am pus fggggfffrrgggff pe intrebarea ta
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
39
3x0,235kg=0,705kg cantaresc cele trei portocale
=> ele costa 3x0,705lei=2,115lei
=> ele costa 3x0,705lei=2,115lei
Răspuns de
20
0,235 x 3 buc = 0,705
1 kg ...... 3 lei
0,705 .... x lei
x = 0,705 x 3 supra 1 = 2,115 lei
Alte întrebări interesante
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
10 ani în urmă
Limba română,
10 ani în urmă
Matematică,
10 ani în urmă
Limba română,
10 ani în urmă