Matematică, întrebare adresată de Adelinamadalina, 9 ani în urmă

un kilogram de bombone costa 43,5 kg iar un kilogram de banane 16,5 lei.Au fost procurate cite 2 kg de fiecare fel.Cit a costat toata cumparatura?Rezolvati problema prin 2 metode.
AJUTATIMA VA ROG DAU CCCOOORRROOONNNIIITTAA!!!!!!!!!

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de alitta
6
...  2kg * (43,5lei/kg+16,5lei/kg) =

I.   43,5+16,5=60
     2 * 60 lei = 120 (lei}
II.  2 * 43,5 = 87 lei
     2 * 16,5 = 33 lei
     87 + 33 = 120 (lei)

alitta: Cu placere !
MIHRIMAH11: Mulțumesc mult
alitta: Se pare ca nici un moderator nu doreste sa verifice valabilitatea raportului ! De ce oare ?
MIHRIMAH11: ce?cum adica?
puia68: de ce aveti nevoie de moderare ?
alitta: Mai sus cineva a dat raport de abuz ! Sunt curios unde am gresit ???
MIHRIMAH11: dar cine a dat?
puia68: eu am aprobat raspunsul; este bun
alitta: Multumesc !
Alte întrebări interesante