un kilogram de bombone costa 43,5 kg iar un kilogram de banane 16,5 lei.Au fost procurate cite 2 kg de fiecare fel.Cit a costat toata cumparatura?Rezolvati problema prin 2 metode.
AJUTATIMA VA ROG DAU CCCOOORRROOONNNIIITTAA!!!!!!!!!
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
6
... 2kg * (43,5lei/kg+16,5lei/kg) =
I. 43,5+16,5=60
2 * 60 lei = 120 (lei}
II. 2 * 43,5 = 87 lei
2 * 16,5 = 33 lei
87 + 33 = 120 (lei)
I. 43,5+16,5=60
2 * 60 lei = 120 (lei}
II. 2 * 43,5 = 87 lei
2 * 16,5 = 33 lei
87 + 33 = 120 (lei)
alitta:
Cu placere !
Alte întrebări interesante
Matematică,
9 ani în urmă
Franceza,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Fizică,
9 ani în urmă