Matematică, întrebare adresată de mihaelasirbu, 9 ani în urmă

un kilogram de bonboane costa 43,5 lei iar un kilogram de banane -16,5lei au fost procurate cite 2 kg de fiecare fel cit costa toata cumparatura ?rezolvati problema prin doua metoade

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de diana1unicorn
3
43,5x2=87lei 1 kg de bomboane
16,5x2=33 lei 1 kg de banana
87+33=120 lei in total
raspuns in total 120 de lei

mihaelasirbu: ms
diana1unicorn: cu placere
mihaelasirbu: o familie tinara a procurat o masa si 10 scaune ,platind in total 2000 lei.cit costa un scau daca masa costa 435,5lei?
mihaelasirbu: da la problema asta nu stii
diana1unicorn: acus iti spun
diana1unicorn: 2000-435,5=1564,5 lei 10 scaune
1564,5 impartit la 10 =156,45 lei in scaun
Alte întrebări interesante