Un kilogram de mere costă 5 lei. După o ieftinire cu 4%, aflați cȃt costă patru kilograme de mere?
plsss
alexandrucristiancal:
pls cineva
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
3
1 kg costa 5 lei
4% s-a ieftenit
Cat costa 4 kg de mere dupa ieftinire ?
4kg × 3lei = 12 lei ( patru kg de mere )
Răspuns de
3
4/100×5=20/100=2/10
5-2/10=50/10-2/10=48/10=4,8 lei (1 kg după ieftinire)
4,8×4=19,2 lei (4 kg după ieftinire)
Sper că te-am ajutat!
Alte întrebări interesante
Ed. muzicală,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Chimie,
8 ani în urmă
Engleza,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă