un magazin de legume si fructe a vandut 28 de ladite a cate 14 kg de cirese si 34 de ladite a cate 15 gk fiecare cati lei sau incasat daca 1 kg de cirese sa vandut cu 12 lei iar 1 kg de visine sa vandut cu 16 lei
REPEDE VA ROG
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
0
28 × 14 = 392 kg ( cireșe )
34 × 15 = 510 kg ( vișine )
392 × 12 = 4.704 lei ( obținuți pe cireșe )
510 × 16 = 8.160 lei ( obținuți pe vișine )
4704 + 8160 = 12.864 lei ( obținuți in total )
Alte întrebări interesante