Matematică, întrebare adresată de denzelluis7, 8 ani în urmă

un magazin de legume si fructe a vandut 28 de ladite a cate 14 kg de cirese si 34 de ladite a cate 15 gk fiecare cati lei sau incasat daca 1 kg de cirese sa vandut cu 12 lei iar 1 kg de visine sa vandut cu 16 lei
REPEDE VA ROG

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de crys157724
0

28 × 14 = 392 kg ( cireșe )

34 × 15 = 510 kg ( vișine )

392 × 12 = 4.704 lei ( obținuți pe cireșe )

510 × 16 = 8.160 lei ( obținuți pe vișine )

4704 + 8160 = 12.864 lei ( obținuți in total )

Alte întrebări interesante