Un magazin vinde 115 kg de zahar si faina. Cantitatea de zahar reprezinta 3 supra 5 din cantitatea totala.Afla ce suma s-a incasat , daca 1 kg de faina costa 3 lei si 1 kg de zahar costa 5 lei. AJUTORR Dau coronita .
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
64
3/5 din 115=115:5x3=23x3=69 kg zahar
115-69=46 kg faina
69x5=345 lei a costat zaharul
46x3=138 a costat faina
345+138=483 s-au incasat
115-69=46 kg faina
69x5=345 lei a costat zaharul
46x3=138 a costat faina
345+138=483 s-au incasat
Utilizator anonim:
Cu placere!
Răspuns de
15
cate kg de zahar s-au vandut?
115 kgx3/5=345/5=69 kg
Cat a costat zaharul?
69kgx5=345 lei
Cat a costat faina?
(115 kg-69 kg)x3=138 lei
Ce suma s-a incasat?
345 lei+138 lei=483 lei
115 kgx3/5=345/5=69 kg
Cat a costat zaharul?
69kgx5=345 lei
Cat a costat faina?
(115 kg-69 kg)x3=138 lei
Ce suma s-a incasat?
345 lei+138 lei=483 lei
Alte întrebări interesante
Fizică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
10 ani în urmă
Matematică,
10 ani în urmă
Limba română,
10 ani în urmă