Matematică, întrebare adresată de Marisa241107, 9 ani în urmă

Un metru de mătase costă cât 7 m de pânză.Pentru 5 m de mătase și 4 m de pânză s-au plătit 390 lei.Cât costă 1 m de mătase și cât costă 1 m de pânză?

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de TeresaMaria
12
1mM=7mP
5mM+4mP=390lei
(inlocuim)
35mP+4mP=390lei
39mP=390lei
1mP=10lei
(1mM=7mP
1mM=7•10)
1mM=70lei

TeresaMaria: sper ca e bine si ca am ajutat !
Marisa241107: în ce clasă ești??
Alte întrebări interesante