Un mobil se deplasează pe distanţa 900 m cu viteza 45 m/s, apoi pe distanţa 600 m cu viteza 15
m/s. Calculați viteza medie.
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
2
Răspuns:
25m/s
Explicație:
900:45=20 sec
600:15=40sec
t=20+40sec=60
d=900+600=1500 m
v med= 1500:60=25m/s
Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Fizică,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă