Un mobil se deplaseaza pe o autostrada cu viteza de 2500m/min. Ce distanta parcurge mobilul in cinci ore?
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
3
Răspuns: 750 km
Explicație:
viteza = distanta : timp
distanta = viteza x timp
viteza = 2500 m/min = 2,5 km / minut
timp = 5 ore= 5 x 60 = 300 minute
distanta = vt = 2,5 km/min x 300 min = 750 km
Alte întrebări interesante
Engleza,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
10 ani în urmă
Limba română,
10 ani în urmă
Matematică,
10 ani în urmă
Studii sociale,
10 ani în urmă
Limba română,
10 ani în urmă