Fizică, întrebare adresată de iochem1999, 9 ani în urmă

un mobil se misca cu acceleratia constanta a= 4 m/s. la un anumit moment este viteza de 20 m/s


andreikzro: Si ce se cere? Cumva timpul la care avem aceasta viteza? mobilul are viteza initiala?

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de andreikzro
3
a=4m/s²
v=20m/s
t=?
v=v₀+at. Daca v₀=0
v=at⇒t=v/a⇒t=20/4=5
t=5s
Alte întrebări interesante