un obiect costa 250 lei . cat va costa dupa o scupmire cu 20 la suta
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
3
Bună,:)
Vezi rezolvarea în poză!
- Mult Succes la teme în continuare!☺️
Anexe:

Răspuns de
1
Răspuns:
facem 250:10 să aflam cât înseamnă 10 la sută
25=10% / x2
25 x 2=50 ( 20%)
250+50=300 (lei după o scumpire de 20%) sau
facem 250:5 să aflăm cât înseamnă 20%
50=20%
250+50=300 (lei după o scumpire de 20%)
Alte întrebări interesante
Franceza,
8 ani în urmă
Limba rusă,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Franceza,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă