Un obiect costa 760 lei . Cat ar costa obiectul daca se ieftineste cu 25 % ? Dar daca se scumpeste cu 20 % ? răspundeți va rog in termeni de clasa a 5 a
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
3
760-
×760=760-152=608 lei
Sper ca te-am ajutat!
Sper ca te-am ajutat!
Răspuns de
5
daca cost 760 lei jumatate adica 50% este = 380 lei
iti cere 25% mai imparti 380 la 2=190lei
760-190=570lei daca se ieftinste cu 25%
760/5 (cinci este a cincea parte dintr-un intreg)=152 lei
si aduni la 760+152=912 lei
asta este toata problema
valentin37:
mersi mult ma salvasi
Alte întrebări interesante
Engleza,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Fizică,
10 ani în urmă
Matematică,
10 ani în urmă