un pepene e de 6 ori mai scump decat O varza ,adica mai mult cu 15 lei.
afla pretul fiecarui produs
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
1
p - pretul unui pepene
v - pretul unei verze
6 × v = p
v + 15 = p
6 × v = v + 15 |- v
5 × v = 15
v = 15 ÷ 5
v = 3 lei
p = v + 15
p = 3 + 15
p = 18 lei
Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă