un pieton pleacă din dreptul bornei kilometrice 44 la ora 8:10 si ajunge la borna 35 la ora 9. Calculați a) distanta parcursa b) durata deplasării c) viteza medie a pietonului în metri pe secundă
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
9
Răspuns:
44 ------------------->------------------------ 35 distanta
8:10 9:00 timp
a) distanta parcursa este diferenta dintre numerele scrise pe bornele kilometrice
44 - 35 = 9 km = 9 x 1000 = 9000 metri
[ 35 - 44 = - 9 , semnul minus arata doar ca distanta a fost parcursa in sens invers numerotarii, rezultatul va fi considerat pozitiv ]
b) durata deplasarii este Δt = ora sosirii - ora plecarii =
= 9:00 - 8:10 = 0:50 = 50 minute = 50 x 60 = 3000 secunde
c) viteza medie = distanta parcursa : timpul necesar deplasarii =
vm = 9000 m : 3000 s = 3 m/s
andreiiuliannicolae0:
ms
Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Engleza,
8 ani în urmă
Biologie,
8 ani în urmă
Studii sociale,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă