Un pluover costa cat 3 camasi, iar o camasa costa cat doua perechei de papuci.La un camin de batrani s-au cumparat 25 de pluovere, 11 camasi si 28 de perechi de papuci,plaindu-se 2800 lei.Cat costa fiecare obiect?
Indicatie:Se inlocuiesc toate produsele cu camasi.
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
6
Notam pretul unei camasi cu x
De aici rezulta cu un pulover va costa 3x si o pereche de papuci va costa
Urmeaza sa inlocuim in ecuatie :
25 ·3x + 11x + 28 x : 2 = 2800 lei
75x + 11x+ 14x =2800 lei
100 x=2800 lei ⇒ x= 2800 :100 = 28 lei
De aici rezulta ca :
un pulover = 3 · 28 lei = 84 lei
o camasa = 28 lei
o pereche de papuci = 28 lei : 2= 14 lei
De aici rezulta cu un pulover va costa 3x si o pereche de papuci va costa
Urmeaza sa inlocuim in ecuatie :
25 ·3x + 11x + 28 x : 2 = 2800 lei
75x + 11x+ 14x =2800 lei
100 x=2800 lei ⇒ x= 2800 :100 = 28 lei
De aici rezulta ca :
un pulover = 3 · 28 lei = 84 lei
o camasa = 28 lei
o pereche de papuci = 28 lei : 2= 14 lei
Alte întrebări interesante
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
10 ani în urmă
Limba română,
10 ani în urmă
Franceza,
10 ani în urmă
Matematică,
10 ani în urmă
Matematică,
10 ani în urmă