Matematică, întrebare adresată de grasunica, 10 ani în urmă

Un pluover costa cat 3 camasi, iar o camasa costa cat doua perechei de papuci.La un camin de batrani s-au cumparat 25 de pluovere, 11 camasi si 28 de perechi de papuci,plaindu-se 2800 lei.Cat costa fiecare obiect?
Indicatie:Se inlocuiesc toate produsele cu camasi.

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de iuliaIR
6
Notam pretul unei camasi cu x
De aici rezulta cu un pulover va costa 3x si o pereche de papuci va costa  \frac{x}{2}
 
Urmeaza sa inlocuim in ecuatie :

25 ·3x + 11x + 28 x : 2 = 2800 lei
75x + 11x+ 14x =2800 lei
100 x=2800 lei ⇒ x= 2800 :100 = 28 lei

De aici rezulta ca :

un pulover = 3 · 28 lei = 84 lei 
o camasa = 28 lei 
o pereche de papuci = 28 lei : 2= 14 lei
Alte întrebări interesante