Un producător agricol a vândut struguri astfel: în prima zi 72,5 kg, în a doua zi, cu 18, 25 kg mai mult decât în prima, iar în a treia, dublul primelor două zile la un loc. Știm că un kilogram de struguri costă 8,25 lei. Ce sumă de bani a încasat producătorul?
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
9
Răspuns:
aproximativ 4040 de lei
Explicație pas cu pas:
în a 2.a zi a vândut 90,75 kg
în a 3.a a vândut 326,5 kg
în total a vândut 489,75 kg
1 kg=8,25 lei, 489,75 kg
489,75×8,25=4040,4375
Septie:
Mersi de ajutor <3
Răspuns de
13
1 zi 72,5 kg
2 zi 72,5+18,25=90,75kg
3zi (72,5+90,75)*2= 163,25kg
(72,5+90,75+163,25)*8,25=2693,625 lei
2 zi 72,5+18,25=90,75kg
3zi (72,5+90,75)*2= 163,25kg
(72,5+90,75+163,25)*8,25=2693,625 lei
Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Limba rusă,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă