un producator are 80kg de mere de calitatea a doua la pretul de 2 lei kilogramul si 120kg de mere de calitatea intai la pretul de 5 lei kilogramul. Pentru a le vinde mai usor amesteca merele din cele doua calitati. Cu ce pret trebuie sa vanda merele pentru a obtine aceeasi suma de bani ca atunci cvand le-ar vinde separat?
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
83
Răspuns:
3 lei si 80 bani
Explicație pas cu pas:
suma de bani cand costa diferit=80*2+120*5=160+600+760
cand merele sunt amestecate vor fi 80+120=200kg
pentru a obtine aceeasi suma trebuie sa le vanda cu 760:200=3,80 lei
Răspuns de
24
Răspuns:
daca ar vinde 80 kg cu 2lei ar obtine 160 lei
daca ar vinde 120kg cu 5 lei ar obtine 600
avem 200kg mere
trebuie sa obtinem 760
760:200=3,80(3lei si 80 de bani pe kg)
Alte întrebări interesante
Limba română,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Chimie,
9 ani în urmă