Un produs costă 250 RON Cât costă produsul După o scumpire de 10% urmată de o reducere de 10%
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
1
Răspuns:
247.5RON
Explicație pas cu pas:
☆ s u c c e s ☆
M A R U H I E S
Răspuns de
1
Explicație pas cu pas:
Prima oara trebuie sa aflam cât înseamnă 10% din 250=10/100 × 250=25==>produsul se scumpește cu 25 lei deci el va costa 275 de lei
Iar acum știind ca 10% din 250 înseamnă 25 lei produsul va costa în final 275-25=250
Alte întrebări interesante
Religie,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Chimie,
9 ani în urmă