Fizică, întrebare adresată de Emilia1478, 8 ani în urmă

Un punct material de masa m=5kg oscilează cu frecventa v=0,5Hz și amplitudinea A=3cm.Sa se calculeze a) viteza oscilatorului când elongatia sa este y=1,5cm.b)Forța elastica maximă care acționează asupra punctului material. c) Energia totala a oscilatorului.

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de lolapopescu
4
Ai in poza sub a si b. La C) Et= 1/2*k*A^2= 225J
Anexe:
Alte întrebări interesante