Un restaurant cumpara 70 fete de masa si 50 prosoape care costa 1500 lei.dupa o sapt mai cumpara 78 fete de masa si 50 prosoape de acelasi fel care costa 1620 lei.cat costa o fata de masa dar un prosop?
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
21
dupa o saptamana este diferenta cu 8 fete de masa deci 8 fete de masa costa 1620-1500=120 deci daca 8 fete de masa costa 120 lei atunci I fata de masa costa 120 impartit la 8 care este egal cu 15 deci o fata de masa este 15
70 de fete de masa costa 70 x 15 =1050 deci 50 de prosoape costa 1500-1050 = 450 un prosop costa 450 impartit la 50 = 9
Concluzie
o fata de masa = 15
un prosop = 9
70 de fete de masa costa 70 x 15 =1050 deci 50 de prosoape costa 1500-1050 = 450 un prosop costa 450 impartit la 50 = 9
Concluzie
o fata de masa = 15
un prosop = 9
Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Fizică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă