Un televizor costa 400 lei .Se ieftineste cu 20% iar după un timp se acum peste cu 15% .Calculator noul pret al produsului .Ajutor Va rog !!!
Chris02Junior:
eu speram ca de acum incolo iti vei putea rezolva singura astfel de probleme cu explicatiile pe care ti le-am dat anterior
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
0
Răspuns
368 lei
Explicație pas cu pas:
Uite ce simplu este:
400 x 0,8 x 1,15 = 320 x 1,15 = 368 lei
Ai intrebari sau neclaritati, nu ezita sa mi le pui!
Răspuns de
1
Răspuns
Explicație pas cu pas:
Se ieftineste cu 20%, atunci din prețul inițial se scade 20% din pret:
400-20%×400=400-80=320 l-ai
Se scumpeste apoi cu 15%, atunci la prețul actual se adauga 15% din pret:
320+15%×320=320+48=368
Rezultă că prețul nou al produsului este 368 lei.
Alte întrebări interesante
Engleza,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Istorie,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Chimie,
9 ani în urmă