un tren deplasnduse cu o viteza medie de 54 km /h parcurge distanța de 7 ore si 30 de min. cu ce viteza trebuie sa se deplaseze trenul pentru a parcurge aceeași distanță în 5 ore
Ajutați-mă!
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
1
Răspuns:
v=distanta÷timp
54km/h=distanta÷7,5 ore
distanta=405 km
v=405÷5=81 km/h
Răspuns de
1
Răspuns:
s= vt; s= 54 x 7,5=405 km v=s/t =405/5=81 km/h
Explicație pas cu pas:
Alte întrebări interesante
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Istorie,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă