Fizică, întrebare adresată de TrutAndrei, 9 ani în urmă

Un vagonet cu viteza de 21,6 km/h miscandu-se uniform incetinit se opreste dupa 1 minut. Care este spatiul strabatut de vagonet pana la oprire?
a) 165m b)180m c)123m d)34m e) 1m
Va rog sa nu spuneti doar varianta, trebuie rezolvata si problema!

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de baiatul122001
53

t=1 min=60 s

vo=21,6 km/h=6 m/s

v=vo+a*t<=>0=6+60a=>-10a=1=>a=-0,1 m/s²

x=vo*t+a*t²/2=6*60-0,1*60²/2=360-180=180 m

Alte întrebări interesante