Un volum de 67,2 L Cl2 reacționează stoechiometric cu :
a) 28g Fe
b) 56g Fe
c)112g Fe
d) 14 g Fe
Cine stie ? Si cum ati calculat?
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
1
2 Fe + 3 Cl2 = 2 FeCl3
M Fe = 56 g/mol
V C.n. = 22,4 l
2*56 g Fe.........3*22,4 l Cl2
x......................67.2 l Cl2
x = 112 g Fe
Varianta c
M Fe = 56 g/mol
V C.n. = 22,4 l
2*56 g Fe.........3*22,4 l Cl2
x......................67.2 l Cl2
x = 112 g Fe
Varianta c
Alte întrebări interesante
Evaluare Națională: Lb. Română ,
8 ani în urmă
Franceza,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Biologie,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă