Urgent!
Calculează nr de moli de atomi pentru 36og calciu .(AC=40)
Calculează masa de substanță pt 5,4 moli de mg (A mg=24)
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
0
se foloseste rel. ----> n = m : M
n=nr. de moli ; m =masa subst. [ g ] ; M=masa molara [g/moli ]
n=360g : 40 g/moli=9 moli Ca
n=m : M
m= n.M
m=5,4 moli . 24g/moli=129,6 g Mg
Cleotria:
Mersi
Alte întrebări interesante
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă