Chimie, întrebare adresată de Kiko200, 9 ani în urmă

URGENT!
Ce cantitate de Oxid de Magneziu (MgO) rezulta prin arderea a 48g de Mg?
mMg=48
mMgO=?
MMg=24g
MO=16g

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de iuliaIR
3
2Mg+O2=2MgO

Calculam masele moleculare respectiv molare pentru substantele care ne intereseaza (Mg si MgO)

M_{Mg}=24\ \ \ =\ \textgreater \ \ \ u_{Mg}=24 \ g/mol

M_{MgO}=24+16=40 \ \ \ =\ \textgreater \ \ \ u_{MgO}=40 \ g/mol

(Am notat cu M masa moleculara si cu u masa molara. Masa molara este egala din punct de vedere numeric cu cea moleculara, dar are si unitate de masura (g/mol). Se noteaza de obicei cu litera greceasca miu, dar cum eu nu o am pe tastatura am ales "u" )

Aplicam regula de 3 simpla pentru a afla ce masa de MgO rezulta din reactie:

2*24 g Mg...................2*40 g MgO
48 g Mg.......................m

m= \dfrac{48*2*40}{2*24} =80\ g \ MgO

In moli:

n_{MgO}= \dfrac{48}{24}=2\ moli

(Impartim masa de substanta la masa molara a acesteia)

Sper ca te-am ajutat :)



Kiko200: Multumesc, voi marca acest comentariu ca cel mai bun imediat cand imi va aparea obtiunea!
iuliaIR: Cu placere :)
Alte întrebări interesante