Urgent!!! Dau COROANA!!! :))
Dacă 1 kg de mere costă 5 lei, pentru a cumpăra 600 g de mere avem nevoie de :
a) 3 lei
b) 30 lei
c) 2,5 lei
d) 4 lei
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
2
Răspuns:
1kg=1000g
1000g=5 lei
100g=0,5 lei
600g=6*0,5=3 lei
Raspuns a) 3 lei
Explicație pas cu pas:
Spor la scris! Sper ca te-am ajutat!
Alte întrebări interesante
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă