Urgent!!!!
Marius cumpara de la aprozarul din colt 25kg de mere pe care palateste 307.5 lei si 17kg de pere pe care plateste 374 lei. Cât o for costa pe Ancuta 18kg de mere si 20kg de pere de la acelasi aprozat???
Primului raspuns ii dau coroana!!!
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
1
25 kg mere...............307,5 lei
18 kg mere.................X lei
_________________________
25X=307,5x18
25X=5535
X=5535:25
X=221,4 lei (atat vor costa 18 kg mere)
17 kg pere.........374 lei
20kg pere........X lei
_____________________
17X=374x20
17X=7480
X=7480:17
X=440 lei (atat vor costa perele)
221,4+440=661,4 lei
18 kg mere.................X lei
_________________________
25X=307,5x18
25X=5535
X=5535:25
X=221,4 lei (atat vor costa 18 kg mere)
17 kg pere.........374 lei
20kg pere........X lei
_____________________
17X=374x20
17X=7480
X=7480:17
X=440 lei (atat vor costa perele)
221,4+440=661,4 lei
Alte întrebări interesante
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă