Matematică, întrebare adresată de mariatrandafiroud3cd, 8 ani în urmă

va rog ajutați!!
doar rezolvarea la datele de acolo !!

Dau coroana!(´°̥̥̥̥̥̥̥̥ω°̥̥̥̥̥̥̥̥`)。:゚(;´∩`;)゚:。

până la 17​

Anexe:

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de aurelcraciun59
1

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

6kg de piersici si 8 kg de mere costa 54 lei . 6 kg de piersici si 10kg de mere costa 60 de lei Cati lei costa un kg de persici si un kg de mere ?

6kg piersici ......8 kg mere ................54 lei

6g de piersici ...10 kg de mere ........60 de lei

-

10-8=2 kg mere

60-54=6 lei ( costa 2 kg mere)

-

6:2=3 lei (costa un kg de mere )

-

3*8=24 lei( costa 3 kg mere)

54-24=30 lei ( costa 6 kg de piersici)

-

30:6= 5 lei (costa un kg de piersici )


mariatrandafiroud3cd: mai am unul ,mă ajuți te rog și cu acela !
ioandan274: te rog ma poti ajuta
Alte întrebări interesante