va rog ajutați!!
doar rezolvarea la datele de acolo !!
Dau coroana!(´°̥̥̥̥̥̥̥̥ω°̥̥̥̥̥̥̥̥`)。:゚(;´∩`;)゚:。
până la 17
Anexe:
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
1
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
6kg de piersici si 8 kg de mere costa 54 lei . 6 kg de piersici si 10kg de mere costa 60 de lei Cati lei costa un kg de persici si un kg de mere ?
6kg piersici ......8 kg mere ................54 lei
6g de piersici ...10 kg de mere ........60 de lei
-
10-8=2 kg mere
60-54=6 lei ( costa 2 kg mere)
-
6:2=3 lei (costa un kg de mere )
-
3*8=24 lei( costa 3 kg mere)
54-24=30 lei ( costa 6 kg de piersici)
-
30:6= 5 lei (costa un kg de piersici )
mariatrandafiroud3cd:
mai am unul ,mă ajuți te rog și cu acela !
Alte întrebări interesante
Geografie,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Engleza,
8 ani în urmă
Engleza,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Engleza,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă