Chimie, întrebare adresată de mademrobert768, 9 ani în urmă

va rog ajutati ma
1 Într-o reacţie chimică, se consumă 100 g de substanță A șix g de substanță B și se for-
mează 111 g de substanţă C, 18 g de substanță D şi 44 g de substantă E. Calculează va-
loarea lui x, pe baza legii conservării masei substanțelor.




2 x g de substanță A, prin încălzire, se transformă în 160 g de substanță B și 88 g de sub-
stanță C. Pornind de la legea conservării masei substanţelor, determină valoarea lui x.​

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de puia68
112

Răspuns:

Se aplica legea conseravrii masei

Explicație:

A    +    B--------> C     +   D   + E

100   + X         = 111    +  18  +  44

X= 73g

A -------> B    +   C

X   =    160   +    88

X=248g

Alte întrebări interesante