Fizică, întrebare adresată de magnificent1000, 9 ani în urmă

Vă rog, ajutați-mă..​

Anexe:

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de Vlad12321
1

scuze , dar problema pare gresita. acel m de sub 20 N vine de la metru. tot ce pot sa aflu cu informatia asta este forta .

intai transformam ∆l din cm in m , 10cm=1dm=0,1metri , si apoi aplicam in formula.

F=20N/m*0,1m

F=2N( se simplifica metru cu metru si ramane newton , unitatea de masura pentru forta)


legislatie: cred ca nu ai invatat inca despre forta elastica.
Vlad12321: ? la ce te referi
Vlad12321: Trebuie sa fii de acord ca nu a fost prezentat un enunt , ci doar datele. Nu stiam la ce se refera cu m
Răspuns de legislatie
1

Răspuns:    m = 0,2 Kg

Explicație:

se cere masa unui corp ce alungeste cu 1o cm un resort cu k = 20N/m

forta ce determina alungirea resortului este greutatea corpului si care  echilibreaza forta elastica

F = kΔl

F = G

G = kΔl

G = 20 N/m x  0,1 m = 2 N

greutatea corpului este de 2 Newton.

G = masa x g

masa = G : g

uzual, in problemele simple, g = 9,8 N/kg si se aproximeaza la 10 N/kg

masa = 2N : 10 N/kg = 0,2 kg

Alte întrebări interesante