vă rog ajutați-mă ! Dau coroană !
Anexe:
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
0
Daca 9 sticle de ulei si 4 kg de zahar sunt 66 lei, sa ne gandim ca 4kg sunt 12 lei , acum 12÷4=3, dar nu stim daca e corect, deci ne verificam calculand 66-12=54 | 54÷9=6 V. 6×9=54
4×3=12
54+12=66
Deci 9 sticle ulei = 54 lei
4kg zahar = 12 lei
4×3=12
54+12=66
Deci 9 sticle ulei = 54 lei
4kg zahar = 12 lei
Alexandru16726828:
Sper ca am fost de ajutor . :)
Răspuns de
1
9 sticle ulei...4 kg zahar...66 lei
9 sticle ulei...2 kg zahar...60 lei
4-2= 2 kg zahar
66-60=6 lei
6:2=3 lei( 1 kg zahar)
3×2=6 lei(2 kg zahar )
60 -6 =54 lei ( 9 sticle ulei)
54 : 9 =6 lei( 1 sticla ulei)
V : 6 ×9+3×4=54 + 12 = 66
6×9+3×2=54+6=60
9 sticle ulei...2 kg zahar...60 lei
4-2= 2 kg zahar
66-60=6 lei
6:2=3 lei( 1 kg zahar)
3×2=6 lei(2 kg zahar )
60 -6 =54 lei ( 9 sticle ulei)
54 : 9 =6 lei( 1 sticla ulei)
V : 6 ×9+3×4=54 + 12 = 66
6×9+3×2=54+6=60
Alte întrebări interesante
Biologie,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă