Va rog ajutati-ma de urgenta!
Pentru 6 kg de lamai si 4 kg de portocale se platesc 420 de lei.Iar pentru 5kg de lamai si 2 de portocalese platesc 310 lei.
Cat cista 1 kg de lamai? Dar unul de portocale?
Ms.
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
6
6kg lamai......4kg port.......420 lei
5 kg lamai.....2kg port.......310 lei / x 2
6kg lamai.......4kg port.......420lei
10kg lamai......4kg port.......620 lei - scadem prima relatie din a 2-a si avem
4kg lamai........../..............200 lei
deci, 1kg lamai costa: 200 : 4=50 lei
5 kg lamai costa: 5 x 50=250 lei
2 kg port. costa: 310 - 250=60 lei
atunci, 1 kg port. costa: 60 : 2=30 lei
5 kg lamai.....2kg port.......310 lei / x 2
6kg lamai.......4kg port.......420lei
10kg lamai......4kg port.......620 lei - scadem prima relatie din a 2-a si avem
4kg lamai........../..............200 lei
deci, 1kg lamai costa: 200 : 4=50 lei
5 kg lamai costa: 5 x 50=250 lei
2 kg port. costa: 310 - 250=60 lei
atunci, 1 kg port. costa: 60 : 2=30 lei
Răspuns de
1
6 KG LAMAI + 4 KG PORT = 420
5 KG LAMAI + 2 KG PORT. = 310, INMULTIM CU 2
6 + 4 = 420
10 + 4 = 620
SCADEM PRIMA RELATIE DIN A DOUA
4 KG LAMAI = 200
200 : 4 = 50 LEI KG LAMAI
6 * 50 = 300 LEI COSTA 6 KG LAMAI
420 - 300 = 120 LEI COSTA 4 KG PORT
120 : 4 = 30 LEI/KG PORTOCALE
5 KG LAMAI + 2 KG PORT. = 310, INMULTIM CU 2
6 + 4 = 420
10 + 4 = 620
SCADEM PRIMA RELATIE DIN A DOUA
4 KG LAMAI = 200
200 : 4 = 50 LEI KG LAMAI
6 * 50 = 300 LEI COSTA 6 KG LAMAI
420 - 300 = 120 LEI COSTA 4 KG PORT
120 : 4 = 30 LEI/KG PORTOCALE
Alte întrebări interesante
Limba română,
9 ani în urmă
Chimie,
9 ani în urmă
Matematică,
10 ani în urmă
Limba română,
10 ani în urmă
Chimie,
10 ani în urmă
Limba română,
10 ani în urmă