Chimie, întrebare adresată de ZzCorny, 10 ani în urmă

Va rog ajutatima!!!!!!!!

1.O masa de Ca reactioneaza cun un mol de oxigen si formează 112g de CaO.
Calculati masa de calciu prin 2 metode !

2.Se ard 30g Mg cu 6% impurități , produsul rezultat se tratează cu 153g H2O.
a) ecuatiile reactiilor si importantă lor.
b) cantitate de O rezultata .
c) volumul ale O consumat si de arie.
d) concentrați procedurala a soluții obținute prin tratarea oxidului cu apa .

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de AuroraF
3
2Ca  +O2-----> 2CaO
2*4og  1mol O2  deci masa de calciu necesara este 80g
sau:  
1mol O2=32 g
  x+ 32g=112g =>x=112-32=80 g

2.    2Mg  +O2----->2MgO          (1)
       2*24g  22,4l            2*40g
         28,2g.....x..........  w=47 gMgO
                                     x=.......volumul O2

        MgO+H2O---->Mg(OH)2  (2)


puritatea Mg=94%  mMg pur=30*94/100=28,2g
din ec. (2)  40g MgO......18g H2o......58gMg(OH)2
                  47 g                y                    z
y=21,15 gH2O              z=68,15 g Mg(OH)2
mH2Oexces=153-21,15=.......
ms final= mMg(OH)2+mH2O exces=
inlocuiesti in formula c=md*100/ms unde md=z si ms este msfinal

la b) nu am inteles cerinta !!!!1



                

Alte întrebări interesante