Va rog dau coroana !!
Se dau 2 pahare cu 2 solutii, in primul se gasesc 200g solutie apa cu zahar in care se gasesc 400g zahar dizolvate, al doilea pahar contine 300g apa cu zahar care contine 15g zahar. Cele 2 solutii se amesteca si se obtine o solutie
de 500g si se cer:
1) Concentratia solutiilor din paharul 1 si 2
2) Concentratia finala a solutiei
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
1
1.
paharul 1
c%=md/ms ×100
c%=400/200 ×100
c%=2×100
c%=200
paharul 2
c%=md/ms ×100
c%=15/300 ×100 (simplificam 300 cu 100)
c%=15/3
c%=5
2. 200+5=205 (la aceasta nu sunt sigura)
Alte întrebări interesante
Limba română,
8 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Franceza,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă