Chimie, întrebare adresată de anastasia2911, 8 ani în urmă

Va rog e urgent!!! ​

Anexe:

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de mihaiimbrisca
0

Răspuns:

a) MCO2=12+2×16=44g/mol

n=112/44=2,54 moli

b) MH2O =2×1+16=18f/mol

m=18×5=90g

c)1mol...........6,022×10²³ molecule O2

xmoli............12,044×10²⁴ molecule O2

x=12,044×10²⁴/6,022×10²³=2 moli

Alte întrebări interesante